Tıp tarihinin kurucusu olan kabul edilen Hipokrates, Pergamonlu Galenos için hazırlamış olduğu ilaçların arasına zeytin ve zeytinyağını da eklemiştir. Diğer zeytinlere nazaran gemlik zeytini daha etli olduğu için mideyi güçlendirme ve iştah açma özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Özellikle geleneksel tıpta zeytin sirkesi kullanılarak mide güçlendirmesi sağlanmaktadır. Bu sayede kişilerin mide rahatsızlıkları, kanser, reflü, mide delinmesi, mide iltihabı gibi hastalıkların önüne geçmektedir. Gemlik zeytini ile yapılan sirkelerin tüketilmesi ya da zeytinin kendisinin tüketilmesi en iyi koruyucu hekimlik olarak adlandırılmaktadır.

Zeytin ve zeytinyağının hem içten hem de dıştan koruma özelliğine inanılan geleneksel tıpta gemlik zeytini kullanılarak üretilen zeytinyağları ile vücuda masaj yapmanın kasları güçlendirdiği, cildi beslediği, açık yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını sağladığı deneyimler üzerine teyit edilmiştir. Özellikle antik dönemdeki savaşlarda yaralanan askerler için hazırlanan merhemlerde zeytinyağı ve zeytin lapasının bulunması dönemin tıbbındaki önemini göstermektedir.

Geleneksel tıpta kullanım şeklinin sadece ülkemiz sınırları içerisinde ve eski dönemlerle sınırlı kalmadığı zeytin Fransa’da da tedavi edici bir geleneksel tıp ürünü olarak görülmektedir. Özellikle zeytin yaprağının sindirim, böbrek ve idrar sorunlarında kullanıldığı bilinmektedir. Gemlik zeytini yaprağı da bu alanlarda geleneksel tıbbın tedavilerinde kullanılmaktadır. Yaprağın çayının demlenerek içilmesi ile içerdeki iltihatlara müdahale edildiğine inanılmaktadır. Aynı şekilde Almaya’da kalp ve damar hastalıklarında, Slovenya2da yüksek tansiyon ve idrar güçlüğü sorunlarında kullanılması tercih edilen bir geleneksel tıp ürünüdür.

Geleneksel tıppa göre sadece gemlik zeytini değil aynı zamanda zeytinin çekirdeğinin de faydalı olduğuna inanılmaktadır. Bu inanışa göre zeytin çekirdeği ile birlikte yutulmalıdır. Böylece mide yaraları daha çabuk iyleşmektedir. Ayrıca zeytin ağacının kabuğundan sızan ağaç balı ile alkol karıştırılarak saç güçlendirilmesi için macun elde edilmesi de gemlik zeytinin geleneksel tıpta kullanılmasının bir başka yoludur. Üstelik bu zeytinden elde edilen zeytinyağı aynı şekilde biberiye ile birlikte kullanılırsa saçta oluşan kepeklerin hızla yok olduğu gözlemlenmiştir. Tüm bunlar geleneksel tıp tekniklerinin vazgeçilmiş tedavi yöntemleri olmakla birlikte modern tıpta da kabul görmeye başlamıştır.