Menü
Sepetim

Nursan Zeytinyağı

Nursan Zeytinyağı

Eski çağlardan bu yana sıvı altın olarak adlandırılan zeytinyağı özellikle Antik Yunan döneminde sporcular için vazgeçilmez bir vücut yağı ve güneş kremiydi. Antik Yunan döneminde spora ve atletik vücuda sahip olmaya verilen önem sonucunda zeytinyağının vücut hatlarını ve kasları daha sağlıklı ve güzel gösterildiği fark edilmiştir.

Dönemin sıvı altını olan zeytinyağı o kadar önem arz etmekteydi ki en önemli ticaret ve üretim maddesi olarak bilinmekteydi. Bu yüzden zeytinyağı tadıcıları vardı ve zeytinyağını tıpkı şarap gibi tadına, asidine ve kalitesine göre ayırmaktaydılar. Dönemin en pahalı zeytinyağı ise Olie flos adını vedikleri bugünkü anlamı ile ‘yağın çiçeği’ olan yağ olarak bilinmekteydi. Bu yağ genellikle dönemin ilk hasatından elde edilmekteydi ki bugün bu yağa ‘zeytin sütü’ adı verilmektedir.

Zeytin ve zeytinyağı taşımış olduğu bu önemle birlikte dönemin servet, şöhret ve barış simgesi haline geldi. Zeytin dalı uzatmak tabirinin kökenini gördüğümüz bu tarihsel süreçte dönemin önemli kişilerinin başları zeytinyağı ile ovulurdu. Ayrıca servetin ve refah yaşamının zeytinle geldiğine inanırlardı ve zeytin eski dönem toplumları için kutsallık içermekteydi. Hem merhem hem de güzel kokular oluşturmak için temel madde olarak kullanılan zeytinyağı inançtan sağlığa kadar bütün alanlarda etkiliydi.

Tüketiminde Uyulması Gereken Tavsiyeler

Zeytinyağı zamanla renk değiştirir. Taze olarak sıkılmış bir zeytinyağı ilk başta yeşildir ancak zamanla sarıya dönüşür. Bu yüzden yeni dönem ilk hasat yazan ürünlerin rengine bakarak geçen seneden kalma bir ürün mü yoksa yeni dönem bir ürün mü olduğunu anlayabilirsiniz.

Kaliteli bir üretici aynı zamanda tüketicisinin zeytinyağını buzdolabına koymasını tavsiye etmez. Çünkü ısı farklılıkları zeytinyağının besin değerini etkileyecektir. Ayrıca zeytinyağı için kullanılan şişenin cam kenarlarına bırakılmasını tavsiye etmez. Çünkü yağa gerçek rengini veren betakaroten aynı zamanda çok önemli bir antioksidandır. Güneş ise bu antioksidanların ölmesine neden olur ve yağ besleyici özelliğini kısa sürede kaybeder.

Son olarak ise zeytinyağı muhafaza edilirken kokulu ortamlardan uzak tutulmalıdır. Nitekim zeytinyağı çok ciddi bir koku emme ve koku çekme özelliğine sahiptir ve bulunduğu ortamdaki kokuları emer. Buda kullanacağınız zeytinyağının kötü kokulu olmasına neden olabilir. Ancak hafif lezzetler için kullanacağınız zeytinyağı için beğendiğiniz bir koku ortamı oluşturarak hoş kokulu zeytinyağı elde edebilirsiniz.

Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt. Cam Şişe Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt. Cam Şişe
Yeni Ürün
Ağırlık: 1 Lt.
Nursan Zeytin güvencesiyle doğadan gelen lezzeti keşfedin: Nursan Zeytin Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt. Firmamız, kalitesiyle öne çıkan ve Nursan Zeytinlerinden üretilen bu eşsiz zeytinyağını sizlere sunmaktan gurur duyar.Nursan Zeytin Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt., en kaliteli ve doğal Nursan Zeyt..
325,00 ₺
Vergiler Hariç:321,78 ₺
Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt. Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt.
Yeni Ürün Çok Satılanlar
Ağırlık: 2 Lt.
Nursan Zeytin güvencesiyle doğadan gelen lezzeti keşfedin: Nursan Zeytin Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt. Firmamız, kalitesiyle öne çıkan ve Nursan Zeytinlerinden üretilen bu eşsiz zeytinyağını sizlere sunmaktan gurur duyar.Nursan Zeytin Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt., en kaliteli ve doğal Nursan Zeyt..
620,00 ₺
Vergiler Hariç:613,86 ₺
Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt. Cam Şişe Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 1 Lt. Cam Şişe
Yeni Ürün Çok Satılanlar
Ağırlık: 1 Lt.
Nursan Zeytin güvencesiyle en kaliteli ve doğal zeytinyağını keşfedin: Nursan Zeytin Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 1 lt. Firmamız, doğadan gelen enfes aromaları ve sağlığa faydalarıyla öne çıkan bu eşsiz zeytinyağını sizlere sunmaktan gurur duyar.Doğal ve kaliteli Nursan Zeytinlerinin özenle se..
350,00 ₺
Vergiler Hariç:346,53 ₺
Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt. Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt.
Yeni Ürün
Ağırlık: 2 Lt.
Nursan Zeytin güvencesiyle en kaliteli ve doğal zeytinyağını keşfedin: Nursan Zeytin Taş Baskı Naturel Sızma Zeytinyağı 2 Lt. Firmamız, doğadan gelen enfes aromaları ve sağlığa faydalarıyla öne çıkan bu eşsiz zeytinyağını sizlere sunmaktan gurur duyar.Doğal ve kaliteli Nursan Zeytinlerinin özenle se..
670,00 ₺
Vergiler Hariç:663,37 ₺
Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)