Zeytin Hasadı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zeytin çeşitlerinin yüzyıllardır çok alternatifli bir biçimde tüketiciler ile buluştuğu ülkemizde yoğun rağbet gören birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler arasında yer alan Gemlik zeytini başta olmak üzere çok fazla sayıdaki çeşit, farklı amaçlar ile beraber ilgi görmeyi başarmıştır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi konumunda yer alan ve severek yenilen siyah ve yeşil zeytinler olduğu kadar, özel yemeklere görsel zenginlik katabilmek adına katılabilmesi gibi farklı işlevleri de bulunan zeytinler bu nedenle çok amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin artık sayısız derecedeki farklı malzeme için katkı sağladığını söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle Gemlik zeytinleri başta olmak üzere çeşitlenen alternatifler, tüketicilerin bir numaralı favori malzemeleri arasında kullanılmaktadır.

Yemek kültürünün oldukça zengin olduğu bilinmekte olan ülkemizde, zeytinler bu kültürün önemli bir parçası olarak önemli bir rol almaktadır. Sadece yemek ve yemek kültürü olarak değil, tarihsel gelişimler ve değişimler süreçleri bağlamında da zeytinin özellikle barışın simgesi olması, ideolojik fikirler anlamında da çok önemli yerlere sahip olduklarının bir ispatıdır. Zeytin ağacının kutsallığı ve sağlığı temsil etmesi, yemek kültürünün çok daha farklı alanlarında bu ürüne anlam yüklenilmesine olanak tanımıştır. Bu nedenle sadece yemek kültürü değil, çok farklı anlamların en büyük temsilcilerinden biri olan zeytin gerek üretimi gerekse de tüketimi itibariyle gerçekten çok değerli bir gıdadır.

Gemlik Zeytini Hasat Dönemi

Ağaç diplerinin temizlenmesinin ardından sağlanan kolaylık ile birlikte bu ağaçların altına hasat örtüsü serilmemesi için hiçbir neden kalmayacaktır. Bu hasat örtülerinin serilmesinin temel nedeni, zeytinlerin tek bir alana düşmesini sağlamaktır. Aksi taktirde kol gücü ile yapılan bu süreçte üstüne üstlük bir de toplama işleminin de kişilere yıkılması, zaman açısından büyük dezavantajlar yaratacaktır. Toplama işlemi ve hasat örtüsünün serilmesinden hemen önce Gemlik zeytin, yere düşenlerin toplanması halinde zarar etmeyecek ve azalma olmayacaktır. Ağaç dibine düşen zeytinlerin toplanmasının ardından serilen örtü, tek bir merkezde toplanacak ürünlerin dağılmamasını ve bir arada kalmasını, doğal olarak da toplayıcıların vakit kaybetmemesini sağlamaktadır.

Küçük deliklerden oluşan örtüleri rüzgara karşı biraz daha fazla dayanıklı olması, çuval kumaşa göre daha büyük avantajlar sağlamaktadır. Çuval kumaşlar ile yaygı yaparak zeytin toplama işlemi yapacakların rüzgarlı havalarda bu rüzgarın dinmesini beklemeleri işlerine gelecektir. Aksi taktirde büyük problemler başa gelebilmektedir.

Hasat Sırasında Dal Tarama

Alanına göre ağaç sayısının da değişmesine rağmen büyük üreticilerin ortalama alanlarını göz önüne aldığımız zaman Gemlik zeytini ağacı, çok sayıda oluşmasından dolayı bu ağaçlardan zeytinleri tek tek toplamak toplayıcılara büyük zorluklar çıkartabilir. Hem enerji açısından son derece mantıksız olan bu işlem, aynı zamanda vakit kayıplarına da yol açacağından dolayı ürünü çeşitli gelenekselleşmiş yöntemler vasıtasıyla toplamak vakit kazandıracaktır. Hasat için serilen örtünün alanı da geniş olduğu taktirde, hasat tarakları ile beraber bu zeytinler çok kolay bir biçimde zeytinler serilen örtünün üzerine düşmektedir. Bu sayede hem toplayıcılar çok daha pratik süre dilimlerinde işlerini tamamlayabilmekte hem de enerjiyi çok daha uzun vadede depolayarak daha uzun süre çalışabilmektedir. Bu hasat taraklarının ayrıca plastik olmasının yanında dayanıklı ve son derece esnek olması, dalların herhangi bir biçimde zarar görmesinin de önüne geçmektedir. Gemlik zeytini toplama işlemi yapacakların, bu araçlar ile birlikte bu işlemi gerçekleştirmeleri gerek ana dallar gerekse de yan dallar yıpratılma sürecine uğramadan hasat yapılabilmektedir.